Mleko owsiane/ Oat Milk

 

Uważam, że mleko owsiane jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mają mało czasu. Robi się je bardzo szybko. Płatki owsiane, z których się je wykonuje, są stosunkowo łatwo dostępne w wersji bez opakowania. Do tej pory w Gdańsku znalazłam 4 punkty gdzie można je kupić na wagę i to bez specjalnych poszukiwań. Jeśli wiem, że będę w okolicy tych sklepów zabieram ze sobą woreczek. Mam jeszcze kilka starych foliowych toreb, które też się czasem przydają. (Pisałam o tym, czemu jeszcze używam plastiku, w poprzednim poście.) Generalnie wygląda na to, że będę musiała sobie poszyć dużo lnianych/bawełnianych worków na ziarna itd. Próbowałam chodzić na zakupy z pudełkami na żywność, ale uważam, że zajmują za dużo miejsca. Tym bardziej nie wyobrażam sobie w tej roli szklanych słoików.

Płatki owsiane mają jeszcze jedną wielką zaletę. Są lokalne przez co zostawiam mniejszy ślad węglowy niż gdybym wybierała mleko z innych roślin.

Jeszcze tylko szybko policzę o ile mniej produkuję kartonów mleka, zakładając, że średnio wypijałam jeden litr mleka roślinnego na tydzień. Z racji tego, że na życie zero waste przestawiamy się razem z chłopakiem to zmniejszymy produkcje o ponad 104 kartony przy minimalnym założeniu.

Przepis na mleko owsiane

Skład:

6 łyżek płatków owsianych

800 ml przegotowanej zimnej wody

Opcjonalnie:

1 – 2 łyżeczki cukru/ksylitolu/ innego słodzika

2 cm pokrojonej laski wanilii

Jeśli będziemy robić mleko waniliowe to warto na noc zostawić w wodzie kawałki wanilii. Rano będzie mieć lekko złoty odcień i cudowny aromat. Wszystkie składniki miksuję blenderem około 2 minuty. Może być zarówno kielichowy jak i ręczny. Na lejek nakładam bawełnianą gazę i przelewam mleko do butelki. Wyciskam jeszcze płatki do ostatniej kropli.

 

I think the oat milk is the best solution to people on the hop. This milk is fast and easy to make by yourself? We need rolled outs, which are easy to by without packet. In my neighberhood I’ve found 4 pleaces where I can buy it. When I know I’m going to be nearby of those places, I take reusable bag with me. I still have some plastic bag and I’m still using them. (I was writing about me using plastic in prevuios post).Generaly I need more cotton or flaxen bags for grain etc. I tried use boxes for food, but they take too much space, the same problem is with jars.

Rolled oat have one more advantage. They are from local culture, so I leave less carbon footprint, than If I chose other plants.

At the end I’ll calculate how much I reduce exhuastion of milk carton, assuming that I was drinking liter of plant milk per week. Due to the fact, that my boyfriend is switching to be zero waste too, we will reduce the number of used cartons over 104 pieces, assuming the minimalistic consumption

Recipe to Oat Milk

Consist:

6 tbsp rolled outs

800 ml overboild water

Optionally

1 tbsp of sugar, xylitol or other sweetener

2 cm cuted vanilla pod

If we want make vanilla milk it’s good to douse cuted vanilla pod in the water per night. In the morning water should be having gold colour and intense aroma. I blend all the components for about 2 minutes. You can use manual or cup-blender. I put cotton gauze on the funnel and pour the milk into the bottle. I squeeze it to the last drop of milk.